U Sarajevu je danas održan okrugli sto pod nazivom “Islamske vrijednosti i uloga porodice u podršci mektepskoj pouci”, koji je Uprava za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajedncie u Bosni i Hercegovini organizirala u okviru manifestacije “Dani mekteba 2024”.
Skup je okupio 50 učesnika, među kojima su bili muftije, glavni imami, stručnjaci za vjersko obrazovanje, te drugi predstavnici Islamske zajednice.
Selame i riječi podrške reisul-uleme prisutnima je prenio zamjenik reisul-uleme prof. dr. Enes-ef. Ljevaković, naglasivši da se kontinuirano radi na unapređenju i novim idejama kada je u pitanju mektepska pouka.
– Kroz ove aktivnosti želimo skrenuti pažnju na važnost mekteba kao temelja našeg odgojno-obrazovnog sistema. Roditelji kao prvi učitelji odgovorni su za odgoj generacija koje će nastaviti prenositi islamska načela i vrijednosti. Upisivanjem djece u mekteb i praćenjem njihove redovnosti, te načina na koji savladavaju tematiku, kroz tu interakciju želimo da steknu osnovna znanja o svojoj vjeri – istakao je Ljevaković.
Dr. Enes-ef. Svraka, voditelj Odjela za mekteb i mlade naveo je da Uprava već tradicionalno organizira okrugli sto u cilju razmjene iskustava i kvalitetnijeg rada s djecom.
– Ove godine je tema izuzetno važna. U okviru ove teme imamo dvije institucije: mekteb i porodicu. Pravnom formom, mekteb je odgojno-obrazovna ustanova, a porodica osnovna ćelija društva. Ipak, u kontekstu bošnjačkog muslimanskog naroda, mekteb i porodica jesu institucije koje nam valja čuvati i njegovati. Kroz ovu temu poslat ćemo važnu poruku cijeloj zajednici u kojem pravcu bismo trebali dalje raditi na relaciji mekteb i porodica – kazao je Svraka.
Tokom tri sesije, izlagači su naglasili važnost porodice kao temelja moralnog i duhovnog odgoja djece, njenu povezanost s mektepskom nastavom i izazove savremenog društva.
– Za svaki odgoj teško da postoji neki univerzalni obrazac kojim se može oblikovati sve ono što ljudski resursi mogu ponuditi u stvorenom svijetu i ljudskom rodu, ali zasigurno islamska načela daju jedan poticaj da se duhovna snaga interpretira kroz kvalitetno ljudsko promišljanje i da se dobije ono što društvo treba. A to nalazimo u porodici. Određeni vremenski periodi dovode do odsustva komunikacije između učitelja i muallima i roditelja, i tu imamo problem koji detektujemo – naglasio je Ismail-ef. Samjlović, muftija banjalučki.
Društveno-socijalni aspekt uloge roditelja u afirmaciji islamskog svjetonazora kod djece također je bio jedan od bitnih elemenata okruglog stola.
– U savremenom svijetu u kojem živimo, izazvani smo negativnim utjecajem, stoga je neophodno da mektebsku nastavu prilagodimo tom novom ambijentu. Prvenstveno kroz uključivanje roditelja, jer roditelji su osnovni odgojni faktor. Dakle, što veća uloga roditelja. Također, roditelji trebaju shvatiti da završetkom osnovne škole nije kraj nastave, već je to kontinuitet u kojem trebaju biti uključeni, pogotovo kroz razne aktivnosti. Na taj način trebaju biti primjer kako treba biti aktivan unutar džemata i zajednice, te na taj način motivirati djecu da Islamska zajednica bude njihov put – istakao je dekan Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici.
Na osnovu izlaganja i diskusija tokom okruglog stola, učesnici su se složili da je ključ za uspješan vjerski odgoj djece u snažnoj i usklađenoj saradnji između porodice i mekteba. Istaknuto je da porodica predstavlja prvi i najvažniji temelj duhovnog i moralnog odgoja, te da roditeljski angažman, uz podršku muallima i vjerskih institucija, igra ključnu ulogu u oblikovanju islamskih vrijednosti kod djece.
(Ilma Šabanović/Preporod.info)