Direktor Medrese “Reis Ibrahim-ef. Maglajlić” u Banjoj Luci mr. Muris Spahić danas je u okviru obilježavanja 83. godišnjice Banjalučke rezolucije u Ferhat-pašinoj džamiji kazivao hutbu, gdje je, pozivajući se na kur'anske ajete, poručio kako svaki pojedinac može doprinijeti zajedničkom dobru, a posebno u izazovnim vremenima kada je nužno pokazati odgovornost prema ljudskim vrijednostima i dostojanstvu.

Kroz podsjećanje na Rezoluciju banjalučkih muslimana iz 1941. godine istaknuo je hrabrost i spremnost muslimanskih uglednika tog doba da zaštite svoje komšije, što ostaje primjer moralnog integriteta i odlučnosti.

Na početku hutbe govorio je o tome kako je život Božiji dar i prilika da čovjek kroz svoja djela potvrdi obećanje dato Bogu, tevhid, te kako čovjek, obdaren razumom, bira između duhovnog uzdizanja i samounižavanja vođenog instinktima.

Istakao je kako je duhovna usmjerenost često zamagljena različitim pojavama koje zbunjuju posmatrače.

– Zato razumijemo da postoje i stvari sumnjive vrijednosti gdje Božiji dar Objave osvjetljava pogled vjernika, pa stvarnost vidi drugačijom od onih kojima vjera nije životna vodilja. Ljudski gledano, svaki čovjek je u pravu i svako gledište ovisi od sposobnosti ubijediti drugog da je njegovo viđenje ispravno i najpravednije. Zato, kur'anskim tekstom se ukazuje čovjeku na postoje vidljivih stvari koje navode na zaključak da je neka pojava ili stvar dobra za njega, ali se ispostavi da to nije tako, kao i obratno. Iz Svoje milosti Allah šalje poslanike i objave, da pomognu čovjeku u životnoj orijentaciji da duhovni pogled usmjeri temelju duhovnosti. Zub vremena nagriza i najčvršće materijale i strukture. Na isti način grijeh nagriza sklonost ka dobru i zato je obred čišćenja i zaštita vjerskog dobra vjernička obaveza – kazao je Spahić.

Istakao je kako u znanju ne postoji granica dostignutog maksimuma, kao i u vjeri, jer zaustavljanje na putu postizanja boljeg rezultata označava streloviti pad, a zato ustrajnost u pozivu na dobro je kontinuirana obaveza.

– Završetak Objave i poslanstva, snaženje ljudskog razuma i pronicljivosti ukazuje na potrebu korištenja tog vrijednog resursa, kojeg uz pomoć objave usmjerava vjernika kroz život. Izazovi su sastavni dio života. Samo se u Džennetu uživa, a savladavajući životne prepreke put je ka njemu – dodao je.

Pojasnio je kako Milostivi Allah zna da će među robovima njegovim biti izgubljenih u šarolikosti dunjalučkog pejzaža i zato poziva umet na potrebu postojanja onih koji će na dobro pozivati.

– Božija riječ je izrečena u Kur'anu, a.š., ali je potreban čovjek koji će realizirati i primijeniti. Svako vrijeme imalo je prepoznatljive ljude, vjernike, odabranike sposobne da prepoznaju dobro u moru neistina i lošeg. Istina, njih nikada nije puno, ali važno je da ih ima. Snaga takvih nije u broju već u uticaju i ideji koji ostvariše za života. Raduje nas da smo u svojim redovima, uleme, uglednika, imali ljude koji su bili sposobni prepoznavali ljudske vrijednosti i vrline, kao i vrijednost obaveze čuvanja ljudskog života i dostojanstva. Suprotstaviti se zlu i pozivati na dobro. I u izazovnim vremenima, davne 1941. godine, mjeseca novembra imali smo Rezoluciju banjalučkih muslimana, potpisivanu u ovoj Ferhadija džamiji. Uglednih Banjalučana, trgovaca i predvodnika, uleme, koji su u vanrednim okolnostima, izazovnom vremenu prepoznali sebe za ljude koji treba da pozivaju dobru i zaštiti svojih komšija, nemuslimana, te digli glas protiv zuluma i nepravde, svjesni rizika za vlastiti život i život svojih porodica – kazao je Spahić.

Ocijenio je kako ovo svjedočenje kazuje o zrelosti jedne vrijedne generacije, sposobne da sebe pronađe u kur'anskom tekstu, koji će razumjeti poziv u skladu sa vremenom, prostorom, a koji će Božiju riječ pretakati u život.

– Iz povijesti ljudskog roda potrebno je naučiti, samo da bismo pripremali sebe za izazove budućnosti i pripreme odgovora na njih. Svaki čovjek je moćan, da u domenu svoje odgovornosti poduzme nešto, pa makar i skloni granu sa puta. Iz hadisa Poslanika a.s. razumijemo da je važna spremnost i sklonost ka dobru, a ne sama vrijednost urađenog. Ponekada i udijeljena hurma ili osmjeh su čin dobra ukoliko odgovornost i sposobnost nije veća. Pronaći svoje mjesto u okrilju Božije riječi, pa i poziv, kao da je samo nama upućen, ukazuje na Božiju milost ukazanu odabranim robovima. Pretakanjem tog poziva u djelo svrstava u skupinu onih koji pozivaju dobru – naveo je Spahić.

Naveo je kako je od zla odvraćati dugotrajni proces koji znači stalno pratiti i ne udaljavati se od života.

– Lakše je povući se u zonu komfora i tražiti najbolje za sebe, ali to nije način života vjernika. Pronaći sebe u mnoštvu drugih i ponuditi olakšanje je vjernički moto – poručio je direktor Spahić.

Na kraju je dodao kako će uvijek biti prisutno i loše i dobro, jer nas povijest naučava da ni jedan grijeh nije nestao, ali da je uticajem vjere sveden na minimum.

– Vrijeme koje živimo puno je prilika za učiniti i podržati ono što je dobro. Topla riječ i poziv vredniji su ukoliko ih prati djelo. Mi danas imamo dosta dobrih i pozitivnih projekata, koje prepoznajemo kao naše zajedničko dobro, o čemu je potrebno brinuti i pomagati. Ono što je prošlo, nepovratno je i ne vrijedi gubiti energiju, jer se neće promijeniti. Ono što je sada treba živjeti i trud ulagati, a ono što će biti je izvan naših mogućnosti. Pravovremeno djelovati je srednji put. I mi ćemo sutra biti jučer, a to jučer svjedočit će da je prošlost imala dobrih ljudi, vjernika koji su slušali kazivanje o pozivu na dobro naših prvaka svog vremena sa ciljem da dobro nadvlada zlo – kazao je Spahić.

U okviru obilježavanja 83. godišnjice Banjalučke rezolucije, u utorak, 12. novembra, s početkom u 15.00 sati u Ferhadija džamiji planirana je promocija knjige “Status drugog u Islamu” autora mr. Asmir-ef. Salihovića.

Nakon promocije planirana je poruka Ismail-ef Smajlovića, muftije banjalučkog. Banjalučka rezolucija je potpisana 12. novembra 1941. godine u Ferhat-pašinoj džamiji.

(Preporod.info)