U utorak 24. februara 2026. godine Ismail-ef. Smajlović, muftija banjalučki, sa saradnikom boravio je u posjeti Medžlisu Bosanska Dubica.
Tom prilikom prisustvovao je iftaru kojeg je Ured za društvenu brigu u saradnji sa Medžlisom Bosanska Dubica i Medžlisom Bosanka Kostajnica organizovao za Bošnjake koji žive i rade na području ova dva medžlisa. Iftaru je prisustvovala i delegacija ispred Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj predvođena Mirzom Šabićem, potpredsjednikom Sabora Islamske zajednice.
Pokrovitelj večerašnjeg iftara je Human Appeal iz Australije, na čijem čelu je g. Bashar al-Jamal.
Nakon proučene dove, prisutnima je svoju poruku uputio Ibrahim Malanović, rukovodilac Ureda za društvenu brigu, koji se između ostalog zahvalio g. Basharu i Human Appeal-u što su obezbijedili sredstva za iftar i na taj način okupili prisutne vjernike i vjernice u ovom odabranom vremenu. Osim Ibrahima Malanovića, iftaru je prisustvovala i Amela Brdar, stručni saradnik za planiranje i prikupljanje u Uredu za društvenu brigu.
Prije teravije u Čaršijskoj džamiji vazu-nasihat je kazivao mr. Vehid-ef. Arnaut, rukovodilac Ureda za zekat, koji je u svojoj poruci podsjetio na propisane dužnosti u ramazanu, pored posta i izvršavanja sadekatul-fitra i zekata.
“Darovi ramazana obogaćuju ibadete i dove za uspjeh koji svaka osoba želi postići”- kazao je mr. Arnaut.
Svoju poruku uputio je i Ismail-ef. Smajlović, muftija banjalučki, koji je naglasio važnost međusobnog uvezivanja i pomaganja, te je istaknuo da će uspjeti onaj koji je krenuo putem uspjeha i odlučio da ostvari svoj cilj, a naš cilj u toku ramazana je činiti ibadete i nadati se nagradi Uzvišenog Allaha.
Na kraju se prisutnima u ime domaćina obratio mr. Safet-ef. Beganović, glavni imam Medžlisa Bosanska Dubica, koji se svima zahvalio na dolasku i podršci koju pružaju Medžlisu Bosanska Dubica i Medžlisu Bosanska Kostajnica predvođenu Haris-ef. Ahmićem, glavnim imamom.
(A.B.)