U utorak 12. maja 2026. godine NJ.E. Emin Akseki, ambasador Republike Turske u Bosni i Hercegovini, sa NJ.E Canom Aygunom, konzulom Republike Turske u Banja Luci, posjetio je Muftijstvo banjalučko.
Ismail-ef. Smajlović, muftija banjalučki, sa saradnicima je primio ambasadora Aksekija i konzula Ayguna u prostorijama Muftijstva.
Na sastanku su otvorena pitanja uspješne saradnje Muftijstva banjalučkog sa predstavnicima R Turske, posebno Generalnom direkcijom vakufa koja je podržala ponovnu izgradnju džamija u Banja Luci i Sahat-kulu za koju je prije nekoliko dana postavljen kamen temeljac.
Ambasador je zahvalio na prijemu i najavio poboljšanje saradnje u područjima za koja je Islamska zajednica nadležna.
Muftija Smajlović se zahvalio NJ.E. Eminu Aksekiju, ambasadoru, na posjeti, te je izrazio želju za unapređenjem saradnje u narednom periodu.
Prilikom posjete Muftijstvu banjalučkom ambasador Akseki posjetio je Medresu “Reis Ibrahim-ef. Maglajlić” i Ferhat-pašinu džamiju i Arnaudiju džamiju.
(A.B.)