Ferhadija džamija u Banjoj Luci jedna je od najvažnijih historijskih i kulturnih građevina u Bosni i Hercegovini. Sagrađena je 1579. godine u osmanskom stilu, po naredbi Ferhat-paše Sokolovića. Bila je poznata po svojoj impresivnoj arhitekturi, s vitkom munarom i prepoznatljivim kupolama, te se smatrala jednim od najljepših primjera islamske graditeljske baštine na Balkanu. Džamija je uništena tokom rata 1993. godine, ali je obnovljena 2016. godine, postavši simbol mira, tolerancije i povratka zajedničkog života u Banjoj Luci.
Ferhadija džamija, smještena u srcu Banje Luke, imala je veliki značaj ne samo kao vjerski objekt već i kao kulturni simbol grada. Izgrađena je u klasičnom osmanskom stilu, s precizno izrađenim detaljima na kamenu i bogato ukrašenim interijerom. Njen mekteb, šadrvan i turbeta dodatno su naglašavali kompleks Ferhadije, koji je bio važan centar duhovnog života tog vremena. Džamija je bila mjesto okupljanja i molitve za generacije muslimana, a njena ljepota privlačila je pažnju putnika i istraživača iz cijelog svijeta.
Nažalost, Ferhadija je uništena u ratu 1993. godine, što je predstavljalo težak udarac ne samo za muslimane, već i za cjelokupno kulturno naslijeđe Bosne i Hercegovine. Njeno rušenje izazvalo je tugu i ogorčenje širom svijeta, jer je predstavljala simbol suživota i višestoljetne tradicije. Nakon godina borbe za pravdu i obnavljanje kulturne baštine, 2001. godine započela je njena obnova, a 2016. godine Ferhadija je konačno ponovo otvorena.
Danas Ferhadija džamija stoji kao spomenik pomirenju i simbol povratka, obnovljena u svom originalnom izgledu prema izvornim nacrtima. Njena ponovna izgradnja i svečano otvaranje privukli su pažnju kako domaće tako i međunarodne zajednice, šaljući poruku nade i zajedništva. Ferhadija, zajedno s Aladžom u Foči, ostaje jedno od najsvjetlijih obilježja osmanske arhitekture i bosanskohercegovačke kulturne baštine.